Osobista wypowiedź w formie pieśni, rozmowa o naszych uczuciach, apel do ludzi wrażliwych –
to wszystko zawierają pieśni Apolinarego.

(Marek Skowronek, dyrektor festiwalu Bazuna)

Obok świetnych interpretacji utworów innych twórców, Apolinary POlek ma w repertuarze całą gamą doskonałych piosenek autorskich, które to wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie i wspominane są do dzisiaj.

(Bogdan Żurek, dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE,
wiceprezes Zrzeszenia Federalnego – Polska Rada w Niemczech,
redaktor naczelny periodyku Moje Miasto)

Kompozycje własne, pełne czaru i ciepła, nie ma mocnych, na każdego podziałają…

(Mirek Kaczmarek, organizator festiwalu Altersong)

Apolinary POlek a.k.a. Paweł Oleszczuk

Urodzony w 1980 r. w Łomży autor i wykonawca piosenek. Koncertuje na różnych scenach od 1999 r. Gra na gitarze akustycznej, harmonijkach ustnych i czasem na banjo. Jego repertuar to piosenki, w których odbija się przyroda, droga i to, co najgłębsze w człowieku. Gra swoje utwory solo lub z zespołem, akustycznie, dążąc do osiągnięcia pełni naturalnego brzmienia instrumentów i głosów. Żeby płynęło prosto z serc, człowieczych i drewnianych.

Mieszkał w Chełmie, w Krakowie, w Radomsku, w Łodzi, pod Olsztynem. Włóczył się po Polsce autostopem z gitarą, grając na ulicach. Był już grafikiem, doktorantem, ochroniarzem, scenarzystą, autorem gry komputerowej, dźwiękowcem i redaktorem, by osiąść wreszcie na wsi w okolicach Lidzbarka Warmińskiego i zająć się… fotografią.

Apolinary został uhonorowany pierwszymi nagrodami na Festiwalu Piosenki Innej, FPP Nadzieja, OTPPS Bazuna, Zajeździe Bardów i Powrocie do Korzeni, jest też trzykrotnym finalistą Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA. Grał również gościnne koncerty na Oppie, Giełdzie Piosenki i na takich imprezach jak Kuźnia Talentów w Monachium, Ballads of Europe w Niepołomicach, Kropka w Głuchołazach, WPKS we Wrocławiu, Bakcynalia w Lublinie, Raz w Roku w Jerzwałdzie. Współpracował m.in. z Pawłem Orkiszem, z Markiem Gałązką (współtworząc festiwal ALTERSONG) oraz z projektem W górach jest wszystko co kocham. Udzielał się też gościnnie w różnych składach jako harmonijkarz bluesowy.

W 2009 r., po dziesięciu latach grania na małych i większych scenach Polski, Apolinary wydał debiutancki album pt. ***. W roku 2014 ukazała się kolejna płyta – „Cały kosmos”. Apolinary nagrał ją z założonym przez siebie zespołem Dobry Diabeł.

Apolinary & Dobry Diabeł to również…


jedrzej
Jędrzej Kubiak (gitara rezofoniczna dobro)

Gitarzysta specjalizujący się w instrumentach rezofonicznych wszystkich typów, posługujący się wszystkimi związanymi z nimi technikami: fingerpicking, slide, lap-style, otwarte stroje. Pierwszy dobrzysta z Polski na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie i na jego późniejszym odpowiedniku, Amistar Resofest w Czechach. Laureat większości bluesowych festiwali w kraju, zdobywca wyróżnień i nagród publiczności.
Muzyk uniwersalny, jego brzmienie słychać na płytach spod znaku folku, awangardy, bluesa, bluegrassu, popu i poezji śpiewanej. Solowa płyta Jędrzeja „Shortsighted” (2011) została doskonale przyjęta przez krytykę, przyczyniając się do złamania stereotypu gitary dobro jako instrumentu przydatnego jedynie w bluesie i country.
Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Serwisuje i buduje rezofoniki dla gitarzystów z całego kraju, miłośnik amerykańskiego folku i przedwojennych instrumentów firmy National.

patPatrycja Polek (śpiew, ukulele)

 


Krzysztof SzmytkeKrzysztof Szmytke
 (skrzypce, mandolina, lira korbowa)

Skrzypek, altowiolista, mandolinista i lirnik o dużym dorobku artystycznym. Koncertujący w kraju i na świecie z różnymi zespołami i gwiazdami estrady, wśród których są Anna Treter, Beata Rybotycka, Magda Steczkowska, Jacek Wójcicki, Tadeusz Krok, Andrzej Garczarek, Robert Kasprzycki, Artur Gadowski, Janusz Radek, Grzegorz Tomczak, Jacek Zieliński. Dyrygent orkiestry rozrywkowej Afera Band, aranżer, kompozytor, muzyk studyjny biorący udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych i nagraniach płyt CD, a także twórca i współtwórca wielu projektów muzycznych takich jak musical dziecięcy „Marzenia”, Młodzieżowa Orkiestra Rockowo Symfoniczna, Kwartet smyczkowy Gerhana, Orkiestra rozrywkowa Afera Band oraz zespołów Emet, Ostatnie Kuszenie Małgorzaty, Swing Affaire, Motema Africa, Mordewind, Ceili, Etnostation i Lorien.

Cezary Rogalski kontrabas

 

A kiedyś to działo się…

Nieważne, czy można było spotkać nas razem na scenie raz, dwa razy, czy dwadzieścia – każdy występ, każde nagranie poprzedzone było próbami, podczas których musieliśmy się dostroić do wspólnej częstotliwości. A nie każdy z każdym dostroić się jest w stanie. Mnie udało się skutecznie stworzyć wspólne brzmienie z następującymi muzykami. Z niektórymi – choć nie gramy już/na razie regularnie – nadal ni stąd, ni zowąd można mnie spotkać na scenie.

Kinga Kłoczko (skrzypce, altówka) – 2014; Adam Wardziak (kontrabas) – 2014, Piotr Kajetan Matczuk (fortepian) – 2012-2013; Mateusz Tranda (gitara akustyczna, dobro, banjo) – 2008-2010; Tomek Fojgt (gitara basowa) – 2009; Karolina Czerska (gitara basowa) – 2004-2009; Tatyana Bunyak (instrumenty perkusyjne) – 2008; Marta Prochera (skrzypce) – 2007-2008; Wojtek Ganczarek (gitara elektryczna) – 2007-2008; Marcin Skaba (skrzypce) – 2007-2008; Krzysztof Pezda (gitara elektryczna i akustyczna) – 2007-2008; Adam Suder (gitara, śpiew, harmonijka ustna) – 2007; Ewa Kawka (klawisze, śpiew) – 2007; Maciek Szczudło (gitara basowa) – 2004-2007; Mieszko Stanisławski (instrumenty perkusyjne) – 2005-2007; Bartosz ‚Pelton’ Zalewski (gitara basowa) – 2005-2007; Dziwny (gitara, śpiew) i cała ekipa Szarawych Łosiołków – 2001-2006; Marzena Chabowska, Monika Janik, Basia Mendyk (chórki) – 2005-2006; Robert Marcinkowski (gitara klasyczna) – 2005; Sylwek Szweda (gitara klasyczna, harmonijka ustna oraz jakieś bębenki i takie tam) – 2004-2005; Justyna i Ola Surma (chórki) – 2003-2005; Klaus Trzaska Band, czyli: (na przestrzeni lat) Bartek Kazimierczak (gitara akustyczna, śpiew), Emil Nadolski (gitara elektryczna), Paweł Pikus (gitary, instrumenty perkusyjne), Arek Stałęga (instrumenty perkusyjne, gitara basowa), Basia Szarwiło (śpiew), Gosia Kowalczyk (flet, instrumenty perkusyjne) – 2004-2007; grupa Brzmienie Ciszy w swoim wczesnym składzie: Łza (gitara akustyczna), McKitty (gitara basowa), Rosa (gitara klasyczna) – 1999-2002; Anna Dziurawiec (śpiew) – 1999-2000; Sławek Czuż (gitara klasyczna) – 1997-1999.

[soliloquy id=”2655″]

Autorzy większości wykorzystanych na stronie zdjęć: te lepsze – Jerzy Dziedziczak, Renata Orlińska